Právě probíhá aktualizace našich webových stránek a produktové řady. Děkujeme za pochopení

Navigace

Společnost CIAT

Historie firmy CIAT

Firma CIAT byla založena inženýrem Jean Louis Falconnierem v roce 1934 ve městě Ars-sur-Moselle v Alsasku. První výrobek byl trubkový výměník s optimalizovaným žebrováním. Toto žebrování bylo zakladatelem patentováno u patentového úřadu.
Při hrozbě nacistické okupace v roce 1939 se závod stěhuje do města Culoz. Kde pokračuje vývoj a výroba trubkových výměníků. V roce 1940 začíná CIAT vyrábět kotle na tuhá paliva, radiátory a později se začíná s vývojem, výrobou deskových výměníků voda/voda. Později je přidán do portfolia výrobků lamelový výměník pro vzduchotechniku. Tyto nové výrobky si vyžádali zvýšení počtu pracovníků na 220 v roce 1945.

Výrobní závod v Culoz

V roce 1960 je většina hotelů a 300 000 domů v severních Alpách vybaveno výrobky CIAT. V tomto roce dochází k stavbě nového moderního výzkumného centra v areálu závodu, které je dodnes největší ve Francii.
Prvním výrobkem který byl vyvinut v novém výzkumném centru jsou nové vzduchotechnické jednotky. Následuje je v roce 1965 první fancoilová jednotka pro úpravu vzduchu v kancelářích, výrobních prostorech.
Dalším důležitým mezníkem v rozvoji firmy je rok 1970, kdy se začali vyrábět první chladiče kapalin všech typů. Společně s výrobou výrobníků chladu se začíná s výrobou tepelných čerpadel.
V 70. letech minulého století při ropné krizi ceny energií raketově mířily vzhůru a to umožnilo intenzivní vývoj tepelných čerpadel. Byla to doba prvních zkušeností s tepelnými čerpadly. Dá se říci, že širšímu a masivnějšímu nástupu teplených čerpadel zabránila neznalost montážních firem v správném návrhu, montáži celého topného systému a nedůvěra uživatelů v nové technologie. Vzhledem k tomu, že se krize brzy přehnala, očekávaný boom v tepelných čerpadlech byl pozastaven. Nicméně CIAT stále pracoval na vývoji všech typů tepelných čerpadel. I přes nepřízeň trhu si tepelná čerpadla stále nacházela své odběratele.
V roce 1980 bylo rozhodnuto a vytvoření skupiny podniků, které budou vyrábět jednotlivé výrobky. A také nová koncepce vývoje firmy. Zejména v posílení vývozu mimo Francii a Švýcarsko.
V roce 1984 usedá na místo generálního ředitele syn zakladatele Jean Louis Falconnier, který prosazuje masivní expanzi do světa. Jsou založeny tři nové závody ve světě.

Ve Španělsku závod CIATESA, kde se vyrábí rooftopy, tepelná čerpadla vzduch / vzduch.

Zlom v oboru tepelných čerpadel nastal v 90. letech minulého století s nástupem masivní výroby spirálových (Scroll) kompresorů, jež se vyznačují vysokou účinností a s využíváním nových chladiv, která umožňují lépe transformovat tepelnou energii z nízké teploty na vysokou teplotu.

CIAT tehdy zúročil své dlouholeté zkušenosti z provozu, vývoje a byl jedním z prvních výrobců, který začal vyrábět moderní kompaktní tepelná čerpadla v provedení vzduch/voda se spirálovými kompresory. Jejich účinnost byla na tehdejší dobu vskutku revoluční a dosahovala hodnoty COP 2,7 při venkovní teplotě 2°C a teplotě vody 35°C ( koeficient účinnosti COP 2,7 znamená, že z každého 1 kW příkonu spotřebovaného kompresorem se získají 2,7 kW výkonu pro chlazení či ohřev).
V roce 2006 přichází po smrti Jean Louise Falconniera na místo generálního ředitele jeho mladší bratr Jean Pierre Falconnier.
Dnes patří firma CIAT k předním evropským výrobcům tepelných čerpadel, chlazení a vzduchotechniky s obratem přes 270 milionů eur ročně. V devíti závodech ve Francii, Španělsku, Číně a Indii vyrábí více než 130 druhů výrobků v 1000 variantách. Např. denně opustí výrobní linky přes 100 kusů tepelných čerpadel všech druhů.
CIAT je jedním z mála světových výrobců, který tepelná čerpadla vyrábí až do výkonu 500 kW v provedení vzduch/voda a do výkonu 1400 kW v provedení voda/voda. Různými typy použitých chladiv a použitých kompresorů optimalizuje firma CIAT výkony a účinnosti jednotlivých tepelných čerpadel pro danou aplikaci. Například čerpadla typu vzduch/voda vyrábí firma v klasickém provedení s chladivem R410A a tato standardní čerpadla dosahují koeficientu účinnosti 4,2 a maximální výstupní teploty vody 52°C, nebo s chladivem R407C, která pak pracují při standardních podmínkách s účinností 4,2 a výstupní teplotou vody až 65°C.

Na vývoj a výzkum nových výrobků dává dnes CIAT 5% prostředků ze svého obratu. Vývoj nových výrobků se ubírá směrem ke zvýšení energetické účinnosti, snížení hluku, snížení výrobních nákladů a zvýšení uživatelského komfortu.

V roce 2005 bylo rozhodnuto o expanzi i na český trh a proto zde byla založena firma CIATIK TRADE s.r.o.. V současné době Vám firma CIATIK TRADE může nabídnout veškeré výrobky a služby mateřského závodu. Kontakt na nás naleznete v sekci kontakty.

V roce 2015 rodina Falconierů prodala společnost CIAT nadnárodní finanční společnosti United Technologies.

Mapa rozmístění výrobních závodů

Více informací o firmě CIAT naleznete na www.ciat.com

Certifikáty a kvalita

CIAT klade velký důraz na kvalitu svých výrobků. Důraz na spokojenost zákazníků je základní požadavek pro neustálé zlepšování výrobků, ochranu životního prostředí a proto je lídrem v oblasti výzkumu a vývoje nových druhů chladiv, materiálů a výrobních postupů. Proto bylo v areálu výrobního závodu zřízeno centrum pro výzkum a inovace našich výrobků. Díky výzkumnému centru a zjišťování potřeb zákazníků jsou naše tepelná čerpadla a ostatní výrobky konstruovány tak že mohou být certifikovány různými certifikáty kvality. Některé certifikáty jsou uvedeny níže:

1 – ISO 9001

CIAT používá systém jakosti založený na výzkumu výkonnosti a efektivity výrobních procesů. To znamená neustálé zlepšování všech výrobních a řídících procesů.

Certifikát pravidelně ověřován více než 15 let společností Lloyds Register Quality Assurance, jak požadují mezinárodní normy ISO 9001.

2 – EUROVENT

CIAT dodržuje Eurovent, evropský orgán, který zjišťuje technickou úroveň výrobků. Společnost Eurovent náhodně vybírá a testuje výrobky svých členů. Výsledky těchto testů uveřejňuje. Tyto testy se zaměřují na významné hodnoty zařízení a jsou měřeny podle norem EN. Eurovent se také podílí na tvorbě zákonů a vyhlášek platných pro EU. Nejrozšířenějším nařízením je klasifikace do energetických skupin podle energetické náročnosti (energetický štítek na spotřebičích).

3 – CE

Všechny produkty, které podléhají požadavkům evropských směrnic, jsou předmětem dalších kontrol podle Evropských norem a pravidel. Výrobky které splní všechny požadavky jsou označeny logem CE, které zaručuje bezpečnost provozu.

4 – DALŠÍ CERTIFIKÁTY

Výrobky CIAT také certifikuje své produkty pro specifické trhy (normu GOST pro Rusko, Selo v Číně, apod.).

Některé výrobky jsou certifikovány speciálními certifikáty jako ATEX a NF SZP.

5 – UDRŽITELNÝ ROZVOJ

Jedním z hlavních pilířů strategie firmy CIAT je šetrnost k životnímu prostředí.

CIAT se zavázal dodržovat pravidla pro udržitelný rozvoj a předvídat, co bude standardem v dobách budoucích.

V našem Centru pro výzkum a inovace, pracujeme denně na výzkumu nových chladiv, zhodnocení recyklovaných materiálů, snížení spotřeby energie nebo zlepšení akustiky.

Centrum pro výzkum a inovace v Culoz je největší centrum svého druhu ve Francii a patří mezi největší v Evropě.

Více informací o firmě CIAT naleznete na www.ciat.com